Mostbet to wiodący bukmacher w Polsce, który zyskał światową sławę dzięki szerokiemu wyborowi zakładów sportowych i gier kasynowych online. Tutaj znajdziesz przyjazny interfejs użytkownika, najlepsze oferty i bonusy, darmowe zakłady, darmowe spiny, a także wysokie kursy. Gra stanie się jeszcze bardziej ekscytująca, jeśli pobierzesz naszą wygodną aplikację mobilną!

Chirurgia ręki
Paweł Szlarb
Specjalista chirurg

Przykładowe operacje

Zespół kanału nadgarstka

Zespół kanału nadgarstka jest najczęstszą neuropatią uciskową kończyny górnej. Występuje on w zależności od autorów od 1% - 2,7 % populacji ogólnej dotycząc sześciokrotnie częściej kobiet. Często dotyczy obu rąk z przewagą ręki dominującej.

Choroba, a właściwie jej objawy wynikają z ucisku na nerw pośrodkowy w ciasnej, zamkniętej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół kanału nadgarstka może wystąpić w chorobach ogólnoustrojowych takich jak : cukrzyca, niedoczynność tarczycy, rzs. Może towarzyszyć guzom i ganglionom w kanale nadgarstka oraz być efektem przebytych złamań w obrębie nasady dalszej kości promieniowej. Często jest wynikiem narażeń zawodowych. Wiele jednak przypadków ma charakter idiopatyczny,tzn. taki w którym nie udaje się wykazać jednoznacznej przyczyny zachorowania.

Objawy zespołu kanału nadgarstka to uciążliwe drętwienia palców i ręki często promieniujące do przedramienia i barku występujące przeważnie w nocy. Krótkotrwałą ulgę przynosi potrząsanie ręką i naprzemienne zginanie i prostowanie. Z czasem rozwijają się zaburzenia czucia palców I-III, co objawia się np.trudnością w zapinaniu guzików, tłuczeniem naczyń. W zaawansowanych przypadkach występuje całkowity brak czucia palców I-III oraz zanik mięśni kłębu kciuka .Podstawą rozpoznania jest wywiad, badanie kliniczne wraz z wykonaniem testów prowokacyjnych oraz badanie EMG.

Wobec mechanicznego stałego ucisku nerwu pośrodkowego charakterystyczne jest słabe działanie leków przeciwbólowych, których przyjmowanie nie przynosi ustąpienia dolegliwości.

Zasadniczą metodą leczenia jest leczenie operacyjne. W mniej zaawansowanych postaciach stosuje się metodę tzw. małego cięcia.

Metoda tzw. małego cięcia

Zaawansowane postacie choroby z przerostem pochewek ścięgnistych wymagają leczenia techniką otwartą.

Leczenie techniką otwartą

Ustąpienie dolegliwości w postaci bólu odczuwane jest przez pacjentów od razu po operacji. Ustąpienie drętwień zależne jest od czasu trwania ucisku na nerw. W zawansowanych przypadkach może pozostawać upośledzenie czucia. Typowym objawem po operacji jest osłabienie siły chwytu ręki, którego siła powraca po kilku miesiącach.